Informacja o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U

Uprzejmie informujemy, o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać:

  • osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele),
  • instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej,
  •  strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje),

Na każdym etapie realizacji, projekty dofinansowane w ramach FEM muszą być zgodne z:

  • Kartą Praw Podstawowych (KPP), która potwierdza katalog praw człowieka wywodzący się z tradycji konstytucyjnych i umów międzynarodowych dotyczących praw człowieka.
  • Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON), która ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami.

Szczegółowy opis procedury zgłoszenia podejrzenia niezgodności z KPP/KPON dostępny jest na stronie programu FEM (https://www.fundusze.malopolska.pl/poradnik/8312-zgloszenia-podejrzenia-niezgodnosci-z-karta-praw-podstawowych-unii-europejskiej-i)


 logotypy_UEMałopolska.jpeg


Drukuj